تبلیغات
ترجمه - ترجمه چیست؟
ترجمه
زندگی شوق رسیدن به همان فردایست که نخواهد امد .تو نه در دیروزی و نه در فردا.ظرف امروز پر از بودن توست.زندگی را دریاب.

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ترجمه چیست؟


ترجمه چیست؟


با توجه به آنچه که درفرهنگ لغات گفته شده است، ترجمه شامل تغییر شکل دادن یک عبارت از حالت اصلی آن بر حالتی که مربوط به زبان گویشی شما یا دیگر زبان است گفته می شود. در اصل فرآیند ترجمه همان تغییر قالب و شکل جملات است. در اینجا قالب و شکل زبان همان کلمات، عبارات، جملات و پاراگراف ها و هر آنچه که مربوط به زبان و دستور زبان زبان گفتاری و نوشتاری می شود، مدنظر است. به این قالب و شکل از زبان، زبان و ساختار سطحی زبان گفته می شود. این بخش ساختاری زبان را ماهمیشه در قالب نوشتاری و یا شنیداری مشاهده کرده ایم. این زمان ترجمه متن شکل و قالب زبان منبع جایگزین شکل و قالب زبان ثانویه (هدف، مقصد) می شود. اما چگونه این تغییر و جایگزینی صورت می گیرد؟ در زمان انجام ترجمه چه تصمیماتی گرفته می شود؟

در اینجا من قصد دارم بگویم که چگونه در زمان ترجمه منبع اصلی به زبان مقصد، انتقال می یابد. این همان تغییر فرآیند انتقال قالب اولیه به قالب ثانویه زبان است که از طریق ساختار معنایی لغات این فرآیند انجام می شود. که این فرآیند معنایی باید به نزدیک ترین حالت معنایی جمله و عبارت، انجام شود. فقط اینجا قالب ها و ترتیت قرار گرفتن کلمات تغییر می کند، اما از نظر معنایی این لغات باید در زبان مقصد هم به درستی و بطور مناسب و معنا دار در کنار هم قرار گیرند. این فرآیند تغییر قالب که مترجم انجام می دهد، همان تغییر زبان مبدا به زبان مقصد گفته می شود.

بنابراین، فرآیند ترجمه را می توان شامل مطالعه ی لغوی، ساختار دستور زبانی، موقعیت مکالمه، جنبه فرهنگی زبان و متن اصلی (مقصد) دانست که تکمیل آن به منظور، برگزیدن بهترین تفسیر و معنا برای متن، که مناسب ساختار لغوی و دستور زبانی با زبان هدف (مقصد) باشد، صورت می گیرد.


 

Examples

Sentences:


“The universe is not friendly to despots, and they all perish sooner or later.”


زمانه هیچگاه با حاکمان رفیق و دوست نبوده است، دیر یا زود همه آنها به هلاکت می رسند.


“Many rules in the English Language are absurd because they are based on Latin rules.”


برخی از قوانین در زبان انگلیسی واقعا بی معنی هستند چون همه آنها براساس قوانین لاتین هستند.


“A complete Gentleman ought to dress well, dance well have a genius for Love letters, be very amorous, but not over Constant.”


یک مرد متشخص واقعی بایستی شیک پوش، رقصنده و زبان باز و عاشق پیشه باشد اما نباید بیش از حد به این حالات ثابت باقی بماند.


آزمون معناداربودن ترجمه انجام شده


یک مترجم زمانی که به نتیجه کار خود می نگرد باید مطمئن شود که کیفیت ترجمه خوب بوده است. اما او چگونه می تواند از اینکه موفق بوده است اطمینان حاصل کند؟ اما او فقط نباید متن ترجمه شده را از دیدگاه خود ترجمه کند، بلکه باید از جنبه های مختلف هم آن متن را با دقت ترجمه کند. ترجمه ای که نتواند به بهترین نحو معنا را القا کند، دارای محدودیت است و مترجم فقط وقت خود را هدر داده است. هر کسی آن متن را بخواند هیچوقت از آن استقبال نخواهد کرد. بنابراین این مرحله آزمون متن ترجمه شده بسیار اهمیت می یابد.

این بخش آزمودن متن باید با دقت بعد از کامل شدن بخش، فصل، اپیزود اول انجام شود و مرحله به مرحله ادامه باید. که باعث می شود بازخورد ها و نقاط ضعف ترجمه مشخص شود و از تکرار شدن مجدد یک اشتباه جلوگیری می کند.

درباره وبلاگ

با سلام
حدیث اصولی هستم دانشجوی رشته مترجمی زبان انگلیسی.
hadisosoli@yahoo.com
مدیر وبلاگ : حدیث اصولی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان